Touch Portugal - Raj dla smakosza

Winnokrąg czyli coś dla smakosza

Raj dla smakosza Kraj, którego głównym sąsiadem jest ocean, z pewnością zachwyci każdego amatora ryb oraz innych frutti di mare. Od najprostszych potraw w postaci grillowanych krewetek i sardynek poprzez fantastyczną, a w Polsce zupełnie nieznaną, metodę przyrządzania ryby w soli, aż po niezbędnego dla dobrego samopoczucia każdego Portugalczyka bacalhao, czyli solonego dorsza, z którego przygotowywane są setki dań.

Bywalców coraz popularniejszych kawowych barów w Polsce, przyzwyczajonych do kilkudziesięciu rodzajów kawy tamże serwowanych, być może w pierwszym momencie nie zachwyci "zwykłe" portugalskie espresso. Każdy jednak kto pobędzie tutaj kilka dni, z pewnością doceni fakt, iż tę doskonałej jakości kawę dostać można na każdym rogu ulicy o każdej porze dnia i nocy. Na pewno jednym z produktów przywiezionych po takiej portugalskiej wyprawie będzie paczuszka kawy.

Niezbędnym uzupełnieniem dla filiżanki mocnej kawy, zwłaszcza dla Lizbończyków, jest inne cudo portugalskiej gastronomii, czy raczej cukiernictwa: babeczki zwane Pasteis de nata, zwłaszcza te kupione w lizbońskiej dzielnicy Belem, znane oczywiście jako Pasteis de Belem. Dodać należy, iż procedura wytwarzania tych ostatnich jest objęta tajemnicą od początku powstania tejże cukierni, to jest od roku 1837.

Jeśli ktoś nie lubi ciasteczek z półfrancuskiego ciasta zapiekanych z kremem śmietanowym ukrytym pod skarmelizowaną skorupką, i posypanych dużą ilością cynamonu, lepiej niech pasteis nie próbuje. Jednak uprzedzam, iż jeśli ciastka przypadną mu do gustu, stanie się ich nałogowym pożeraczem. Mnie nie przeszkadzają nawet dzikie tłumy tubylców i turystów szturmujących tę kultową cukiernię, tym bardziej, że w kilku obszernych salach pomieścić może się nawet kilkuset gości naraz.

Pierwszym skojarzeniem ze słowami wino i Portugalia będzie u większości z nas zapewne porto. Jest ono wciąż najpopularniejszym trunkiem pochodzącym z tego kraju, nie należy jednak zapominać o nieco już przygasłej sławie win madera, jak również w wschodzących gwiazdach winiarskiej społeczności, jakimi są doskonałej jakości wina wytrawne czy słodki muszkatel.

Dzięki rodzimym szczepom winogron, które się uchowały na tym końcu Europy, oraz specyficznemu położeniu geograficznemu, Portugalia może się pochwalić winami o absolutnie unikalnym charakterze. Są one coraz bardziej doceniane zarówno przez znawców tematu, jak i również przez "zwykłych" konsumentów ceniących sobie doskonałą relację ceny do ich jakości.